مختصات هنر

معماری● آرتور امید آذری

آرتور امید آذری

آرتور امید آذری، معماری که اسکیس ها و نقاشی هایش، معمار بودن او را در لایه های زیرین معروفیت وی برده اولین بار توانست در اردیبهشت 85 اولین نمایشگاه بین المللی طراحی و نقاشی-معماری را با محوریت موضوعی معماری در مرکز فرهنگی سوریه برگزار کند. او که استاد دانشگاه تهران و یکی از معماران جوان ایران است در همان روزها در خصوص این نمایشگاه با من اینگونه صحبت کرد:«محوریت موضوعی آثار ارائه شده در این نمایشگاه، معماری است و حتی در تابلوهای نقاشی هم سعی کرده ام با تبدیلات خاصی در قابلیت های فضا تغییر ایجاد کنم که البته این نوعی از تعریف معماری است».

در مروری که در آثار امید آذری داشتم می توانم بگویم که آثار او در چند گروه کاری تقسیم بندی می شود؛ نخست آثاری که نوعی اسکیس از بناهای مهم تاریخ معماری ایران هستند و وی برای تهیه آن ها با حضور در محل به ثبت آن ها پرداخته که در نوع خود قابل تامل هستند.

فضای دیگر آثار او نوعی نقاشی با رویکرد جریان سیال ذهن است که با بهره گیری از آثار سوررئالیست های معروفی چون دالی و کله انجام گرفته و در آن ها نیز  عنصر فضا و معماری از ارزش بالایی برخوردار است و در پایان نقاشی هایی که از پاشش رنگ در فضایی آزاد و خارج از محوریت موضوع بوجود آمده است می باشد.

امید آذری در جای دیگر از گفتگویش با من با اشاره به این مطلب که دغدغه اش به عنوان یک معلم و استاد دانشگاه، دانشجویان هستند،  گفت:« اتفاقی که در حال حاضر در فضای آموزشی ما رخ داده است این است که دانشجویان با مفاهیم غریبه اند. آنها کانسپت هایی را برای اجرا در نظر می گیرند اما اگر از مفهوم همان کانسپت ها از شان مطلبی بپرسی نمی دانند که چه بگویند». امروز که به آن مصاحبه نگاه می کنم دارم برای آرتور به طرح سوال برای مصاحبه در جام جم می پردازم و چیزی در درونم می گوید که آینده معماری ایران در دست اینگونه آدم هاست!

 

فعالیتهای امیدآذری در زمینه معماری:

 

پروژه

پروژه های اجرایی:

مجتمع های مسکونی پاسداران، ساختمان موج، احتشامیه، ساختمان نیکا، دربند، ساختمان آرتمیس، دولت، ساختمان ارغوان، هروی، ساختمان نگین، نیاوران، ساختمان آفتاب، ویلای دماوند، سالن کنفرانس کارخانه دارا و سارا .

پروژه های طراحی:مجتمع مسکونی برج نیاوران، ساختمان اداری شرکت نیکا، ساختمان تجاری نور، ویلای فشم.

اسکیس

فعالیت در زمینه اسکیس:

برگزاری کلاسهای اسکیس، برگزاری سمینارها در سیستم های آکادامیک با مباحث آفرینش، روند آموزش اسکیس، تجزیه و تحلیل و جایگاه اسکیس در بوزار فرانسه و دیگر دانشگاه ها، بررسی و نقد مکتب اکسپرسیونیسم، بررسی تفکر ترسیمی.

 

فعالیت در زمینه راندو:

آموزش راندو با کلیه تکنیکها، برگزاری نمایشگاه آثار معماری و نقاشی، فعالیت هنری در زمینه کوبیسم، اکسپرسینیسم، سورئال، برداشت از بناهای سنتی .

 

+ نوشته شده در  هفتم فروردین ۱۳۸۶ساعت   توسط کاظم برآبادی  |